Posted on Leave a comment

Основни правила и ограничения при лечение с хомеопатия

Хомеопатичното лечение изисква специално внимание към начина на живот и ежедневните навици на пациента. Самуел Ханеман, основоположникът на хомеопатията, поставя ясни правила за диета, поведение и въздържание, за да се гарантира ефективността на терапията. Тези препоръки, изложени в „Органона на лечебното изкуство“, остават основополагащи и днес, като съвременната практика също включва адаптирани съвети за пациентите.

Какво да се спазва според Ханеман:

Чистота и простота на начина на живот: Ограничаването на фактори, които биха могли да попречат на действието на лекарството, като силни аромати или неподходящи храни, е от ключово значение.
Избягване на лечебни и стимулиращи субстанции: Кафе, подправки и билкови чайове могат да влияят неблагоприятно на ефекта от хомеопатичното лекарство.

Съвременни препоръки:

Контрол върху диетата: Препоръчва се минимална консумация на силно ароматни и стимулиращи храни.
Избягване на противоречащи терапии: Употребата на определени лекарства или процедури може да противодейства на хомеопатичното лечение.
Осъзнато отношение към ежедневието: Балансираната активност и спокойствието допринасят за успеха на терапията.

Да се обърнем към извора

Тези принципи са основа за успешното прилагане на хомеопатията и могат да бъдат допълнени с конкретни цитати от „Органона“ за по-голяма яснота. Какво казва Ханеман? Той започва с израза “За хронично болните…” – т.е. при остри състояния, когато болестта не е вкоренена дълбоко, не е нужно да се спазват кой знае какви ограничения, но при хронични болести ограниченията са необходими!

§ 259
При необходимата и целесъобразна малка доза в хомеопатичната практика е лесно да се разбере, че по време на лечението всичко, което може да има какъвто и да е лечебен ефект в диетата и начина на живот, трябва да бъде премахнато, за да не се заглуши, неутрализира или дори наруши действието на фината доза от чужди лечебни въздействия.
Бележка: Най-нежните звуци на флейта, които отдалеч, в тишината на полунощ, могат да въздигнат чувствително сърце до възвишени чувства и религиозен екстаз, стават нечути и напразни сред чужд шум и дневна врява.

§ 260
За хронично болните е особено важно старателното отстраняване на тези пречки за излекуването, тъй като техните заболявания обикновено са влошени от такива вредни влияния и други патологични, често неразпознати грешки в начина на живот.
Примери: Кафе, фин китайски и други билкови чайове; бири, приготвени с лечебни растения, неподходящи за състоянието на болния; така наречените фини ликьори, приготвени с лечебни подправки; всички видове пунш; подправен шоколад; парфюми и ароматни води от различен вид; силно ароматни цветя в стаята; пасти за зъби и спиртове, съставени от лекарства; ароматизирани ястия и сосове; подправени сладкиши и сладоледи, направени с лечебни вещества, като кафе, ванилия и др.; сурови лечебни билки в супи; зеленчуци от корени, издънки и кълнове (напр. аспержи с дълги зелени върхове), кълнове от хмел и всякакви растения с лечебни свойства; целина, магданоз, киселец, тарос; всички видове лук; отлежало сирене; животински храни, които са леко развалени (месо и мазнини от свинско, патешко, гъше месо, прекалено младо телешко месо); кисели храни; всички видове салати, които имат лечебни странични ефекти.
Допълнителни пречки: Прекомерна употреба на захар и готварска сол; алкохолни напитки, които не са разредени с много вода; топъл въздух в стаята; вълнени облекла, които се носят директно върху кожата; заседнал начин на живот в затворени помещения; често движение без физическо натоварване (като яздене, возене, люлеене); прекомерно кърмене; дълъг следобеден сън в легнало положение (в леглото); четене в легнало положение; нощен живот; липса на хигиена; неестествени удоволствия; изтощение от четене на непристойни текстове; онанизъм или, било то поради суеверие или за избягване на зачеване в брака, непълен или напълно подтиснат полов акт; ситуации, предизвикващи гняв, скръб, раздразнение; страстни игри; прекомерно натоварване на ума и тялото, особено веднага след хранене; влажни жилища и задушни стаи; глад, бедност и др.
Всички тези неща трябва, доколкото е възможно, да бъдат избегнати или премахнати, за да не се възпрепятства излекуването или дори да не стане напълно невъзможно.
Някои от моите последователи изглежда утежняват диетата на болните, като забраняват още повече, доста безобидни неща, което не е оправдано.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.