Posted on Leave a comment

Джеймс Комптън Бърнет

Джеимз Комптън БърнетД-р Джеймс Комптън Бърнет е роден на 10 юли 1840 в Редлинч, близо до Солсбъри (в графство Уилтшър), в земеделско семейство. Завършва най-обикновено училище в Саутхемптън, а през юношеството си се предполага, че е пътувал и е прекарал известно време във Франция и другаде, където е научил френски и немски езици.

Приблизително около 1865 г. започва обучението си в медицинския факултет на Виенския университет. Предмет на неговата особена любов е анатомията, заради която прекарва две допълнителни години във Виена, като я изучава много подробно и печели златен медал за успеха си в изучаването й. Завършва медицинското си образование в университета в Глазгоу, където при завръщането си от Виена му е позволено да се яви на изпити за бакалавърска степен по медицина след само една година вместо трите или четирите, приети по това време.

Ставайки лекар, през 1872 г. Бърнет започва работа в Барнхилската енорийска болница в Глазгоу. Именно тогава него толкова разочарован от съвременната му медицина, че е помислял напълно да я изостави и да се премести в Съединените щати като фермер, е бил привлечен към хомеопатията от своя приятел д-р Алфред Хоукс от Кралския лазарет.

Историята на съмненията и преминаването на Бърнет към хомеопатията е описана доста подробно от самия него в книгата „Петдесет причини да съм хомеопат“ (1888). Хомеопатията го увлича толкова много, че не оставя място за други интереси в медицината и той не крие своето пристрастие: научната работа, която представя през 1875 г. за присъждане на степента доктор по медицина, е отхвърлена като прохомеопатична, и с втори опит (този път успешен) му се е наложило да защити година по-късно.

Хомеопатичната кариера на д-р Бърнет започва през 1874 г. в Ливърпул, където се мести само няколко месеца след сватбата си и където продължава да се усъвършенства в хомеопатията още известно време под ръководството на д-р Джон Драйсдейл (1816-1890), на който като “баща на научната хомеопатия на Великобритания” благодарният Бърнет посвещава един от най-добрите си трудове – „Хомеопатично лечение на тумори“ (1893 г).

Практиката, за чиито великолепни резултати знаем от неговите книги, е била успешна от самото начало, a многобройните доклади на заседания на хомеопатични общества и публикации в медицински списания са му спечелили заслужена репутация на неуморен прецизен изследовател. През 1879 r. се мести в Лондон, където заема поста редактор на „Homoeopathic world“ (предава го на Джон Хенри Кларк през 1885 г).

Заедно с Томас Скинър (1825-1906) и Робърт Томас Купър (1844-1903) той е член на известния Купъров клуб, към който по-късно се присъединява Джон Хенри Кларк (1853-1931). Този клуб е неформална асоциация на водещи британски лекари хомеопати, срещащи се ежеседмично за периода от около 1880 до 1900 г. и обсъждащи интересуващи ги теми. Материалите от тези срещи са включени в „Сборник на практическата Materia Medica“ на Кларк (1900) – една от най-добрите книги по хомеопатична медицина.

След смъртта на всички основатели на клуба в самото начало на XX век традицията за срещи и обмяна на мнения и опит е продължена през 1914r. от Кларк, Маргарет Тайлър (1857-1943), Джон Уиър (1879-1971) и Чарлз Уилър (1868-1946).

Бърнет въвежда нозодите Bacilinum testium, Pertussnum, Carcinosinum, Epihysterinum, Morbillinum и вероятно Infuenzinum. B своята практика той използва идеите на органопатията, идващи от Парацелз (1493-1541) и разработени от Йохан Готфрид Радемахер (1772-1850) в книгата му “Универсални и органни препарати“ (1842).

Между 1878 и 1901 г. Бърнет публикува 28 книги, които активно се преиздават и купуват от хиляди хомеопати по целия свят. В знак на признание на неговите заслуги, с името на Бърнет е била наречена катедрата по Материя Медика при Лондонската хомеопатична болница.

Бърнет е бил щастлив и в семейния живот. Той има 13 деца от два брака, 12 от които надживяват баща си. Джеймс Комптън Бърнет умира от внезапен сърдечен удар в нощта на 1 април 1901г.

Таня Стоянова, със съкращения от Александър Коток

Таня Стоянова e информатик, а в свободното си време практикува органично земеделие. Тел.+359 886 420445.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.